Brusnice chocholičnatá
(Vaccinium corymbosum)

Popis:

Brusnice chocholičnatá, známá též jako kanadská borůvka je rostlina z čeledi vřesovcovitých. Pochází ze Severní Ameriky a v Evropě zdomácněla a je pěstována. Jde o keř dorůstající do výšky až 2,5 m. Listy jsou eliptické nebo vejčité, mají postavení na stonku střídavé a vyskytují se celoročně. Květy v květenství hroznu rostou na stopkách. Barva květu je bílá přes narůžovělou do růžové. Kvete v dubnu a květnu. Plody jsou modré až fialové a narozdíl od klasické české borůvky jsou mnohem větší a uvnitř bezbarvé. Dozrávají průběžně během léta až do podzimu. Tyto rostliny vyžadují kyselou půdu a jako divoké rostliny rostou na přírodním stanovišti omezeném nízkým pH půdy – například vřesoviště, bažina a kyselé lesní půdy.

Z rodu Vaccinium jsou pro nás zajímavé:
Vaccinium corymbosum (brusnice chocholičnatá) – kanadská borůvka
Vaccinium myrtillus (brusnice borůvka) – borůvka běžně se vyskytující v českých lesích
Vaccinium vitis-idaea (brusnice brusinka) – brusinka


Pěstování:

Jde o náročnější rostlinu pro pěstování - hlavně díky tomu, že vyžaduje poměrně hodně kyselou půdu (pH 4,5 - 5,5) a spoustu vláhy. Proto je nejvhodnější zasadit ji přímo do rašeliny nebo do směsi rašeliny, písku a lesní hrabanky. Kanadka má mělký kořenový systém, doporučované rozměry jámy jsou cca 50x50x30cm, ale může být i širší - zvláště pokud je okolní půda spíše zásaditá. Pozor na jakýkoli materiál obsahující příliš mnoho vápníku (borůvky jej sice pro svůj růst potřebují, ale nadměrné množství hrozí zvýšením pH nad limitní mez), proto se hnojí zásadně hnojivy určenými buď přímo pro borůvky (v obchodech jich je dnes poměrně dost) nebo něčím podobným pro azalky atd. Kořínky jsou husté, vlasové, prorůstají rašelinou až k povrchu, kde při nedostatku srážek snadno přisychají - proto je dobré okolí keřů čas od času mulčovat drcenou kůrou, hrabankou nebo třeba borovými pilinami.


Další poznámky:

  • chuť plodů je sladká s decentní kyselinkou, velmi příjemná, ideální pro přímý konzum
  • v současnosti je nabídka rostlin velmi bohatá, k dispozici jsou desítky odrůd od ranných (zrají už v červenci) až po velmi pozdní (zrají až do prvních mrazů)
  • množení řízky je obtížnější a úspěšnost je v domacích podmínkách poměrně nízká
  • kanadky se dožívají vysokého věku, u starších keřů je vhodné odstřihávat staré odplozené dřevo a rovněž tenké "košťatovité" větvičky, které příliš zahušťují spodek a střed. Poléhavé výhony buď odstřihnout nebo vyvázat - plody na nich velmi lákají slimáky, mravence a další havěť.
  • pozor při nákupu rašeliny - některé typy mají upravenou (sníženou) kyselost a ty nejsou vhodné
  • substrát lze různými způsoby okyselovat i dodatečně (přihazováním hrabanky, rašeliny, zaléváním kyselinnými roztoky), ale lepší je investovat více času a peněz ve fázi zakládání záhonu. Osvědčily se důmyslné konstrukce jam obložených igelitem, který jednak zadržuje uvnitř vodu a zároveň brání pronikání nežádoucích zásaditých látek z okolní půdy.
  • část rašeliny lze nahradit jehličnatými pilinami, osobně jsem zkoušel poměr zhruba 50:50 a roslina v této směsi velmi bujně roste a vypadá spokojeně
  • přihnojovat lze v průběhu celé vegetační doby (rašelina je na živiny velmi chudá), ale v průběhu druhé růstové fáze (konec léta, začátek podzimu) už opatrně s dusíkem - kanadky sice vyženou hezké vysoké pruty, ale ty pak mohou v říjnu/listopadu lehce omrznout (konce výhonů se ohnou k zemi)
  • pokud rostlina neplodí nebo nepřirůstá či její listy mají nezdravou barvu, je většinou problém v nevhodném substrátu. Pokusit se ji opatrně vyrýt a substrát vyměnit, případně rozšířit jámu.
  • zalévání nejlépe (nebo spíš výhradně) dešťovou vodou
  • při sázení rostliny zakoupené v malém květináči (což jsou téměř všechny) doporučuju nejdříve kořínky trochu rozmotat a na novém stanovišti co nejvíce rozprostřít. Borůvka totiž za tu dobu co je v květináči udělá kompaktní spletenec vlasových kořínků, které vytvoří jakousi pevnou kostku/kužel a pak velmi špatně zakořeňuje. Již se mi stalo, že jsem po roce zasazenou kanadku vytáhnul (nepřirůstala a tvářila se rozpačitě) a měla kořenový bal v přesně stejném stavu jako při zasazení (kostka). Rozpletl jsem jí kořeny, odstranil část uschlých/mrtvých a znovu ji zasadil do čerstvé rašeliny. Další sezónu začala hned ukázkově růst.
  • podle mých pozorování kanadka nejvíce plodí na vodorovných vetvičkách rostoucích ze silných svislých prutů, tzn. na dvouletém dřevě
  • u mladých rostlin se v prvním a druhém roce po zasazení doporučuje otrhat květní pupeny, tím se podpoří nárůst kořenů, nový obrost a pozitivně se to projeví na celkové úrodě ve 3. a 4. roce


Seznam kanadek v mojí sbírce lze najít zde



Popis vybraných odrůd řazeno podle doby zrání:

  • Duke - velmi raná až raná odrůda tvoří rozložitější keře do výšky 1,6 m. Jejich růst je pomalejší. Plody středně velké, pevné, průměrné chuti, která se však údajně zlepšuje skladováním v chladnu. Bobule rostou v trsu volně a jsou na dlouhých stopkách, takže se dobře sbírají.
  • Hannahs Choice - velmi raná novější odrůda (uvedena v roce 2000) s výškou keře kolem 1,5m. Vyznačuje se vysokou úrodností, velkými plody s dobrou sladkou chutí.
  • Goldtraube - velmi raná až raná odrůda tvořící nízké až středně nízké keře do 1,2m. Velmi úrodná odrůda s brzkým nástupem plodnosti a hromadným zráním plodů. Bobule jsou malé až střední, pevné, kulaté, velmi sladké.
  • Blue Jay - raná až středně raná odrůda. Plody mají dobrou sladkou chuť a jsou vysoce kvalitní, což umožňuje mechanizovaný sběr. Bobule dosahují středních rozměrů a úrodnost je pravidelná a vysoká.
  • Northland - raná až středně raná odrůda s rozložitými keři středního, pomalejšího vzrůstu do 1,5m. Velmi odolná extrémním zimním i letním teplotám. Plody střední velikosti s chutí podobnou divokým borůvkám.
  • Blue Crop - středně raná odrůda tvořící vzrostlé keře do výšky 1,8m. Je známá svou odolností vůči nepříznivému počasí a dobrou adaptací na různé typy půdy. Jedná se o jeden z nejpěstovanějších kultivarů. Plody jsou velké až velmi velké sladkokyselé chuti, po dozrání nepraskají a neopadávají. Úrodnost vysoká a pravidelná.
  • Hardy Blue - středně raná vzrůstná a vzpřímená odrůda dobře snášející různé typy půdy včetně těžších jílovitých. Vyznačuje se mimořádně sladkými plody střední velikosti. Úrodnost je velká s brzkým nástupem plodnosti.
  • Berkeley - středně pozdní odrůda tvoří rozložité otevřené keře do výšky 1,8m se silnými výhony a rychlým růstem. Plody jsou velké až velmi velké, velmi dobré chuti, vhodné pro ruční sběr.
  • Bonus - středně pozdní až pozdní odrůda s keři do výše 1,4m. Plody velké, zploštělé, poměrně chutné. Brzký nástup plodnosti.
  • Brigitta - středně pozdní až pozdní odrůda středního vzrůstu s výškou keřů do 1,3m. Bobule středně velké až velké, pevné, dobře skladovatelné.
  • Chandler - středně pozdní až pozdní odrůda s výškou keřů kolem 1,7m. Plody velmi velké s měkčí dužinoum v plné zralosti velmi chutné. Vyznačuje se dlouhým obdobím sběru (5 - 6 týdnů), vhodnější proto do oblastí s delším vegetačním obdobím.
  • Darrow - pozdní odrůda se středně silným růstem do 1,6m. Plody jsou velké, pevné, odolné vůči praskání. Chuťově velmi dobré, po dozrání kyselejší.
  • Elliot - velmi pozdní odrůda s hustými keři s výškou kolem 1,7m. Plody střední velikosti v počátku zralosti zprvu poměrně kyselé, ale postupně získávají sladkost. Při deštivém a chladném počasí ke konci sezóny může být kvalita plodů menší. Poměrně úrodná odrůda s velmi dobrou skladovatelností.


Další dokumenty a články:



Zajímavé odkazy: