Zimolezy Tundra a Borealis - odrůdy vhodné pro teplejší oblasti

Uplynulý podzim a končící zima opět potvrdily předpoklad, že pro teplejší oblasti pěstování jedlého zimolezu (Lonicera caerulea) bude potřeba hledat kultivary, které co nejvíce odolávají vysokým teplotám v období vegetačního klidu. Pro spoustu odrůd jsou teploty pohybující se po delší dobu nad bodem mrazu signálem k zahájení pučení, což později většinou vede k poškození květů a narašených výhonů silnými mrazy a tím pádem ke snížení celkového výnosu rostliny v dané sezóně. A naše klima s charakteristickým "babím létem" a častými zimními otepleními (typicky kolem Vánoc a klidně i později v lednu nebo únoru) je přímo ukázkový příklad - podobně je na tom ale třeba také moskevská oblast v Rusku a samozřejmě jižněji položené lokality, kde je ale teplejší průběh zimy celkem přirozeným jevem.

V jednom z předchozích článků jsem hodnotil intenzitu podzimního nakvétání jednotlivých odrůd zimolezu - kanadské novinky Borealis a Tundra patřily mezi ty, které se v tomto směru jevily jako velmi perspektivní a situace o 3 měsíce později (tj. nyní na začátku února) je stále velmi dobrá. Naprostá většina pupenů na Tundře i Borealisu je zavřená, sem tam lze spatřit nějaký lehce pootevřený, ale těch je opravdu minimum a i kdyby přišly větší mrazy, tak nebudou pravděpodobně poškozeny. Obě testované rostliny jsou v zemi již druhou zimu, měly tedy již dostatek času na adaptaci na stanovišti a získané informace ohledně jejich odolnosti k nadprůměrným teplotám se tedy zdají být relevantní. V mojí sbírce je více zimolezů, které se v tomto směru chovají podobně - např. Morena, Viola, Kola 44/54, ale Tundra zejména díky své dobré chuti, velikosti a pevnosti plodů vypadá zatím po všech stránkách dobře. Uvidíme jak se bude projevovat v dalších letech, hlavně jsem zvědav na její úrodnost, kterou zatím na takto mladé rostlině nemohu posoudit.Stav mnoha různých méně odolných (myšlena odolnost teplotním výkyvům během vegetačního klidu) odrůd zimolezu kamčatského začátkem února 2014:Znatelně klidnější stádium narašení pupenů kanadských odrůd Tundra a Borealis začátkem února 2014:Graf s dosavadním vývojem teplot v USDA zóně 6b (Brno-venkov) během měsíců, kdy je zimolez (teda alespoň ve svém přirozeném prostředí) ve stádiu vegetačního klidu:Summary: Honeysuckles (Haskaps) Tundra and Borealis - varieties suitable for warmer regions

The honeysuckle varieties Tundra and Borealis showed some decent tolerance to warmer autumn/winter weather which is quite common in many central European countries. From our observations most of the currently available varieties (especially the Siberian ones) are having serious problems when growing them in temperature zones higher than USDA 6. Such a new varieties with better tolerance to warm (and also more dry) conditions bring a promise of spreading this unique fruit crop to a new areas which will also lead to additional popularization of the edible honeysuckle.