Zakrslá višeň
(Prunus cerasus x Prunus fruiticosa)

Popis:

Tento hybrid pod originálním anglickým názvem "Dwarf sour cherry" byl vyšlechtěn křížením višně obecné s třešní křovitou za účelem spojení zajímavých vlastností z obou druhů. Podařilo se tak získat keřovitý tvar do výšky cca 2m se sladkými plody (kolem 20 Brix) typicky višňové chuti a zároveň dostatečnou odolnost k pěstování v USDA zónách 2-3 (snáší teploty kolem -40°C). Jen pro zajímavost: třešeň křovitá se jako původní druh vyskytuje i na několika místech v ČR a je zařazena mezi silně ohrožené rostliny. Ve svém popisu se budu zabývat především hybridy pocházejícími z dílny týmu Boba Borse a Ricka Sawatzkyho z univerzity v Saskatchewanu, kteří intenzivně pokračují v práci, již v Kanadě započali jejich předchůdci před více než 70ti lety. V roce 2004 byla na trh uvedena celá série odrůd nazvaná "Romance" - patří do ní "Romeo", "Juliet", "Cupid", "Valentine" a "Crimson Passion", jejich detailnější popis uvedu níže.
Je to ideální rostlina do malé zahrady, kam by se nevešel velký strom a spolu se zimolezem a muchovníkem tvoří perfektní trojici, která zraje postupně od května/června (zimolez), přes červenec (muchovník) až do srpna (višeň). Navíc jsou všechny tyto tři druhy extrémně odolné, netrpí u nás žádnými výráznými nemocemi a škůdci a jsou nenáročné na půdu a pěstování.


Pěstování:

Keře je možno sázet do řady s rozestupy kolem 1,5m. Višeň není náročná na půdu, hnojení není v zásadě nutné (když už tak v jarním období, hnojení v pozdějších měsících je nevhodné). Důležitý je dostatek vláhy pro růst zejména mladých sazenic (zhruba do třetího roku), pro dospělé rostliny to již není tak kritické. Keře začínají plodit přibližně třetí rok po výsadbě, výraznější úrodu lze očekávat kolem pátého roku a maximum je dosaženo zhruba po sedmi letech. Z jednoho plně dospělého keře lze sklidit 10 - 15kg ovoce.
Řez je možné provádět v předjaří podobným způsobem jako u muchovníku (tzn. obnovovat keř odstraňováním celých silnějších větví) nebo udržovat otevřený střed. Tato višeň je samosprašná, stačí tedy vlastnit pouze jednu rostlinu.

Další poznámky:

  • - v deštivé druhé polovině roku 2014 se na listech objevila nějaká houbová skvrnitost, kterou zmiňují i kanadští pěstitelé. Tohle bude potřeba během sezóny sledovat a případně zasáhnout nějakým vhodným postřikem.


Seznam keřových višní v mojí sbírce lze najít zde

Popis známých odrůd:

  • Carmine Jewel - první oficiální odrůda trpasličí višně uvedená univerzitou v Saskatchewanu v roce 1999. Nejranější z dostupných odrůd s poněkud menšími plody (3,5g) a menším obsahem cukru. Podrobnější informace od autorů: Carmine Jewel
  • Juliet - první odrůda z nejnovější série "Romance" uvedená v roce 2004. Plody velké (5g) a sladké (20 brix), velmi chutné pro přímý konzum. Podrobnější informace od autorů: Juliet
  • Crimson Passion - další odrůda ze série "Romance" uvedená v roce 2004. Velmi velké plody (6g) s největším obsahem cukru (22 brix), excelentní pro přímý konzum, úrodnost o něco nižší než ostatní ze série.
  • Valentine - další odrůda ze série "Romance" uvedená v roce 2004. Plody středně velké (4,5g), vhodné zejména k dalšímu zpracování.
  • Romeo - další odrůda ze série "Romance" uvedená v roce 2004. Plody spíše menší (4g), temně červené až černé barvy (vhodné na výrobu džusů), velmi chutné pro přímý konzum. Podobnost s Carmine Jewel ale Romeo je naopak pozdní.
  • Cupid - další odrůda ze série "Romance" uvedená v roce 2004. Plody největší z celé série (6,5g), temně červené až černé barvy, s vyváženou chutí. Kvete o týden později než ostatní odrůdy.


Zajímavé odkazy:Obrázky:


Srovnání plodů jednotlivých odrůd série Romance:

Keř zakrslé višně s úrodou plodů: